Thermowood

Thermowood nedir?

Thermowood, ahşabı daha kararlı ve dayanıklı hale getirmek için yüksek sıcaklıklarda ve buharda termal olarak modifiye edilmiş ahşaptır ve çoğu tropik sert ağacınkine benzer güzel bir altın-kahverengi renk verir. Altın-kahverengi bir renge sahip olan ve balkonlar, teraslar, bahçeler ve yüzme havuzlarının çevresinde hem iç hem de dış zemin kaplaması için kullanır.Ahşaba ilave kimyasallar eklenmez, bu da toksik olmadığı için çevre için çok iyidir.

Nasıl üretilir?

Thermowood üretilirken,basınç ve ısıya ayrıca su buharına maruz kalır.Bu işlem 24 ila 96 saat sürmektedir ve 180 ila 230 santigrat derecede üretilir,bu işlemlerin dikkatle yapılması gerekir.

Üretim süreci üç aşamaya ayrılabilir :

İlk aşamada, ahşabın sıcaklığı hızlı bir şekilde 100 ° C’ye ve daha sonra daha yavaş bir şekilde 130 ° C’ye yükseltilir. Ahşabın nem içeriği neredeyse sıfıra iner. Aynı zamanda, buhar ahşabın yarılmasını önler. Gerçek termal işlem, işlemin ikinci aşamasında gerçekleşir. Tedavi derecesine bağlı olarak, sıcaklık 185 ° C’nin üzerine çıkar ve orada 2-4 saat tutulur. Su buharı ahşabı tutuşmaya karşı korur ve kimyasal değişiklikleri etkiler. Son aşamada, su spreyi kullanılarak sıcaklık düşürülür. Ahşabın nem içeriği yüzde 4’ün üzerinde stabilize olur. Ahşap,yoğun ısıya maruz kaldığında ahşabın içinden nem ve reçine kaybına uğrar ve cephelerde kullanılabilen mükemmel renkli yüksek izolasyon özelliğine kavuşur ayrıca bu işlem ahşabın böcekler için elverişsiz ortam yaratarak ömrünü uzatır.

Thermowood Ömrü

Thermowood’un uzun süreli deneyimlerinden elde edilen kanıtlar henüz mevcut olmasa da, testler malzemenin çürümeye karşı direncinin işlenmemiş yumuşak ağaçlarınkinden çok daha üstün olduğunu ve birçok tropik sert ağacınkine eşit olduğunu göstermiştir. Ayrıca, iyi boyutsal kararlılık ahşabın ömrünü uzatır. Hizmet ömrü, özellikle yüzey işlemi için bakım seviyesi ve genel aşınma ve yıpranma gibi çürümeye karşı direnç dışındaki birçok faktörden etkilenebilir.

Isı yalıtımı

Testler, Thermowood’un termal iletkenliğinin, işlenmemiş iğne yapraklı ahşaba kıyasla yaklaşık% 20-25 oranında azaldığını göstermiştir.

Kullanım alanları

Thermowood iç ve dış kaplama dahil birçok alanda kullanılabilir. Son kullanım örnekleri, panjurlar , zeminler ve iç mekan tavanları, pervazlar ve bölümler, cepheler, bahçe mobilyaları, oyun alanı ekipmanı, gürültü taraması, sauna panelleri, çitler ve teraslardır. Dış duvar kaplaması gibi açık alanlarda kullanım için ideal bir malzemedir.

Garanti

Ürün için belirli bir garanti olmamasına rağmen, birkaç bağımsız araştırma enstitüsü tarafından yapılan testler, dayanıklılık söz konusu olduğunda sürekli olarak olumlu sonuçlar göstermiştir.

Çevresel Faktörler

Thermowood kimyasallar yerine ısı ve su buharı kullanılarak işlendiği için, diğer kimyasal olarak işlenmiş diğer ahşaplardan çevre yönünden çok daha iyidir.

Thermowood ahşap çeşidi olarak Iroko, Çam, Dişbudak ve Ayous olarak üretilmektedir.