Ayous Kereste

Menşei : Batı Afrika
Botanik İsim: Triplochiton scleroxylon
Ağaç Kategorisi : Yumuşak Tropik Ağaç
Özgül Ağırlık : 380 Kg/m3

Batı Afrika kökenli bir ağaç olan Ayous, yumuşak ve hafif yapısı sayesinde kolay işlenebilen bir tür olarak bilinir. Kolay renk alması ve kuruduktan sonra çok az deformasyona uğramaması Ayous’u çokça tercih edilen bir ağaç türü yapmaktadır. Ayrıca ısıyı az hisettirdiği için sauna imalatçıları için de tercih sebebidir.

Dış Görünüm :
Soluk sarı – beyaz renge sahiptir.
Termowood yapıldığında sarımsı renk alır.

Kullanım Alanları :
 • Saunalar
 • Maket yapımında
 • İç dekorasyonda
 • Çerçeve üretimi.
 • Bina dış cepheleri ( Thermowood yapılmak şartı ile )

 • Kurutma :
  Kurutma sırasında ve sonrasında deforme olmayan stabilitesi yüksek bir ağaç çeşididir.

  başaran orman ürünleri ayous kereste başaran orman ürünleri ayous kereste

  IROKO KERESTE

  Diri odun 5-10 cm. genişlikte, sarımsı beyaz ile gri renkte, öz odun başlangıçta gri sarı ile açık kahverengi olup daha sonra altın sarısı ile kahverengine dönüşür.

  Suyla temas eden yerlerde de kullanıldığından tekne yapımında tercih edilen bir ağaç türüdür. Doğal olarak Afrika'da yetişir. Tekne yapımında en çok tercih edilen ağaçlardan teak ve afrormosia'dan sonra gelir.

  Dekoratif üst düzey kaplamalarda kesme kaplama levha olarak, mobilya, parke yapımında, binalarda iç ve dış kısımlarda, kapı, pencere imalinde, gemi, vagon, köprü yapımında, tarvest, kimyasal madde kapıları, labarotuvar masaları, bahçe mobilyası yapımında kullanılır.

  Stoklarımızda : Kereste, masif panel, havuz deckleri olarak mevcut olup farklı ölçüde siparişleriniz değerlendirilir.

  İsteğe bağlı olarak Iroko lamine kiriş imalatı yapılmaktadır.

  IROKO DECK

  Dünya’da ve ülkemizde yaygın şekilde deck uygulamalarında tercih edilen bir ağaç türü olan İroko, sert Afrika ağaçları arasında en çok beğenilen ve çeşitli uygulamalarda tercih edilen bir türdür. İroko, sert Afrika ağaçlarının ortak özelliği olan dış ortamlarda açık hava koşullarına dayanıklılık göstermek açısından pek çok uygulamada kendini ispatlamıştır bir üründür.Altın sarısı ile kahvemsi tonlara sahip, damarlanması kibar ve çok zengin görüntüsü olan İroko, dış cephe uygulamalarında bu güzelliğini uzun yıllar düşük bakım maliyeti ile korumaktadır.

  Sapellİ Kereste

  Diri odun 3-8 cm genişlikte, beyazımsı ile sarımsı renkte, öz odun koyu kırmızımsı kahverengi ile morumsu kahverengidir.

  Özellikle üst yüzeylerde kesme kaplama levha olarak mobilyacılıkta, lambri, parke ve kapılarda, binalarda, iç ve dış kısımlarda, uçak, vagon, gemi, keman yapımda, tornacılıkta ve oymacılıkta kullanılmaktadır.

  Stoklarımızda: Kereste, merdiven paneli, isteğe göre farklı ölçülerde deck üretimi yapılabilmektedir.

  Sapellİ Deck

  Diri odun 3-8 cm genişlikte, beyazımsı ile sarımsı renkte, öz odun koyu kırmızımsı kahverengi ile morumsu kahverengidir.

  Özellikle üst yüzeylerde kesme kaplama levha olarak mobilyacılıkta, lambri, parke ve kapılarda, binalarda, iç ve dış kısımlarda, uçak, vagon, gemi, keman yapımda, tornacılıkta ve oymacılıkta kullanılmaktadır.

  Stoklarımızda: Kereste, merdiven paneli, isteğe göre farklı ölçülerde deck üretimi yapılabilmektedir.

  başaran orman ürünleri deck başaran orman ürünleri deck

  Lareks Kereste

  İğne yapraklı ağaçların içinde en sert yapıya sahip olanıdır. Yerli katran ağacı yerine kullanılan bu malzemenin renk verme, boyama ve cilalanma özellikleri çok iyidir. Her türlü masif doğrama ve mobilya imalatında kullanılır. Özellikle dış cephelerde suya dayanıklılığı nedeniyle tercih sebebidir.

  Dış cephe kaplamaları, kapı, pencere doğraması, döşeme tahtası olarak, lambiri, mobilya ve yonga levha endüstrisinde, kimyasal malzeme fıçıları yapımı, tornacılık, tel direği, çit direği, toprakla temas eden yerlerde, su içi inşaatlar da, gemi yapımında kullanılır.

  İyi kurutulduğunda su içinde veya nemli ortamlarda 100 yıldan fazla dayanabilir.

  Stoklarımızda: Kereste, lambiri, yer döşemesi, masif panel, havuz deckleri, lamine profil, pervaz olarak mevcut olup farklı ölçüde siparişleriniz değerlendirilir.

  İsteğe bağlı olarak Lareks Lamaine Kiriş imalatı yapılmaktadır.

  Göknar - Ladin Kereste

  Diri odun ve öz odun arasında renk farkı yoktur. Olgun odun özelliklerinde ve sarımsı beyaz ile hemen hemen bayaz renktedir. Islak öz odun oluşumu bulunduğunda öz odun kısmının koyu bir renk aldığı görünür.

  İşleme özellikleri bakımından ladinle benzerlik göstermekle beraber budakları az sakınca yaratmaktadır. Kolay renk verilebilir, yapıştırma özelliği iyidir.

  Binalarda iç kısımlarda marangozluk ve doğramacılıkta, inşaatlarda, kutu ve sandık yapımında, ara tabakalarda, lif kağıt odunu olarak, kontrplak endüstrisinde iç tabakalarda kullanılır.

  Stoklarımızda: Kereste, lambiri, masif panel olarak mevcut olup farklı ölçüde siparişleriniz değerlendirilir.

  SİBİRYA ÇAM KERESTE

  Rusya'nın Sibirya bölgesinin ağacıdır. Yumuşak, iyi işlenebilir olmasından dolayı en çok talep gören çam çeşitlerindendir. Ülkemizde iç - dış doğrama, lambri, kamelya, pergola ve merdiven imalatı gibi geniş alanlarda kullanılmaktadır.

  Firmamız stoklarında Fırınlı Kereste ve Lambri olarak bulunmaktadır.

  İsveç - Fin Çam KERESTE

  İsveç ve Fin çam kerestesi hamur ve budak yapısı, reçine azlığı ve boy uzunlukları ile ülkemizde ve dünyada tercih sebebi olmaktadır. İsveç ve Norveç çam ları da Finlandiya çamına oldukça benzemektedir. Bilindiği üzere bu üç ülkede İskandinav ülkesidir. Rengi, yaş damarları yada hareleri, hamur yapısı ve kuturları bakımından Sibirya çamını andıran Finlandiya çamı, kereste ve bilhassa lambri ürünlerinde oldukça iddialıdır. Cilalanma özelliği çok iyidir.

  AMERİKAN ÇAM KERESTE

  Amerika'dan ithal edilen bu kereste ülkemizde fazlaca tedarik edilemeyen geniş, budaksız kereste ihtiyacı için getirilmektedir. Genişlikler 20 - 25- 30 cm kadar çıkmaktadır. Tarihi eser restorasyonları, özel dekorasyonlarda son derece iyi neticeler vermektedir. Tavan lambrisi, döşeme tahtası, yalı baskı gibi isteğe göre üretim yapılabilmektedir.