AHŞAP BİNA VE ESKİ ESER RESTORASYONU

Eski, yıpranmış binalara sahip olanlarımız sonunda bir binanın tasarruf etmeye değer olup olmadığına karar vermemiz gerekir. Yapının tarihi veya mimari değeri olmasa da farklı amaçlar için kullanılabilir.

Eski, yıpranmış bir müştemilatın restore edilmesi beklediğinizden biraz daha fazla iş gerektirir. Dikkat çekici bir rafı tersine çevirmek için “kareye geri çekilmesi” gerekebilir. Ek destek için yeni bir temel, çatı veya çapraz desteklere de ihtiyaç duyabilir. Ancak yapısal çalışma tamamlandıktan ve çatı değiştirildikten sonra, restorasyonun son adımı bir boyası olmalı, aynı zamanda beklediğinizden biraz daha fazla bir çalışmadır.

Boyanmamış ahşabın, genellikle gri, solmuş bir görünüm ile karakterize edilen “yıpranmış” olduğudur. Uzun yıllar boyasız duran binaların çürüme alanları olabilir veya lekelerde parçalanmış veya çatlamış olabilir. Yıpranmış ahşap boyanmadan önce, boyanın sadece birkaç yıldan fazla kalmasını sağlamak için kapsamlı hazırlık çalışmaları gerekecektir.

Adım 1: Yüzeyi Hazırlayın

Eski binalarda, gevşek boyayı su püskürterek tavsiye edilen bir uygulama değildir. Püskürtücünün yüksek basıncı bu eski tahtaları gevşetebilir ve çıplak ahşabı su ile doldurabilir. Bunun yerine, boya bir boya kazıma aleti kullanılarak elle kazınmalıdır. Eski boyanın kurşun içerebileceğini ve bu eski boya parçalarını çıkarırken uygun önlemlerin alınması gerektiğini unutmayın.

Boyayı kazdıkça, ahşabın durumunu not alma zamanı geldi. Nemli ve süngerimsi eski, yıpranmış ahşabın “nemli” veya “ıslak” çürümesi olduğu söylenir. Kuru ve ufalanan alanlara “kuru çürüklük” denir. Hem kuru hem de nemli çürümeye, çürümenin yayılmasını önlemek için çıkarılması gereken mikroorganizmalar neden olur. Daha küçük çürüme alanları için, hasarlı bölümü kesip bir ahşap tapa ile yama yapacağız. Daha büyük hasar alanları, özel bir değirmencilik şirketinde frezelenebilecek tüm kucak kaplama bölümlerinin değiştirilmesini gerektirebilir.

Kazıma işlemi sırasında aranacak diğer hasarlar, çarpık veya bükülmüş tahtalar veya tipik olarak çöl iklimlerinde ortaya çıkan ahşaptaki geniş çatlaklardır. Ahşabın bu bölümleri de değiştirilmelidir.

Adım 2: Kum ve Fırça

Ahşap kazındıktan ve hasarlı bölümler değiştirildikten sonra, projenin bir sonraki ayağı için bir tel fırça ve zımpara alma zamanı.

Hava şartlarına maruz kalan ahşap, sonunda bir tırnakla gevşetilebilen yoğun bir lif matına dönüşecektir. Yıpranmış ahşabı bir kat boya ile örtmeden önce, bu gevşek liflerin çıkarılması gerekir. Daha büyük yapılar için, tel fırça, daha iyi boya yapışması için ahşabın yüzeyini pürüzlendirirken, kalan boya ve yüzey liflerini sökmenin kolay bir yoludur. Pervazlar ve altlıklar gibi düz yüzeyler bir bant zımpara ile kolayca zımparalanabilir.

Bu işi, eski müştemilatı veya ahırınızı hazırlamaya koymak istemeseniz de bu uzun süreli bir boya işi ve yapının gelecekteki ömrünü sağlayacak önemli bir adımdır.

Adım 3: Gerektiğinde Kalafat Uygulayın

Eski bir ek bina bile küçük bir kalafattan yararlanabilir. Kalafat, suyun ek binadaki savunmasız alanların arkasına sızmasını ve çürümesine dönüşmesini önler.

Kapı ve pencerelerin etrafındaki köşe bağlantılarını, dikişleri ve süs parçalarını kapatmak için ahırımızda yüksek kaliteli akrilik kalafat kullandık. Kalafat sadece ahşabı korumakla kalmaz, aynı zamanda gölge çizgilerini kaldırarak yapının mimari detaylarına güzel ve temiz bir görünüm verir.

Adım 4: Hortumla Yıkayın

Kalafat kuruduktan sonra, boyaya düzgün yapışmasını önleyebilecek kir, talaş ve diğer döküntüleri temizlemek için dış yapıya bahçe hortumu ve ovma fırçası ile iyi bir durulama yapılabilir. Yıkamadan sonra, binanın tamamen kurumasına izin verilmelidir.

5. Adım: Astarı Uygulayın

Binadaki bazı boyaları tokatlamak ve iyi adlandırmak cazip gelse de daha çekici ve uzun ömürlü bir boya işi için, astar uygulamak, atlanmaması gereken önemli bir adımdır. Astarlar, son katınıza sızabilecek lekeleri engellemeye yardımcı olur, temiz ve düzgün bir son kat sağlar ve son kat yapışmasını geliştirir. Astar olmadan, üst kat dökülmeye karşı daha hassastır.

İki astar uygulamasını, temiz ve pürüzsüz bir son kat için iki kat yüksek kaliteli dış lateks boya ile takip etti.

Eski, yıpranmış bir binayı boyamak, kendiniz yapmak için kolay bir gece görevi değildir ve doğru yapmak için birkaç hafta sürebilir. Ancak mülklerinde tarihi bir ek bina görünümünü seven eski bir ev sahibi için, yıpranmış eski bir ahırı restore etmek kesinlikle yapmaya değer bir projedir.

Tarihi ahşap binaların uzun süreli dayanıklılığı için, bu konuyla ilgilenen inşaatçılar ve kullanıcılar ahşap özelliklerini tam olarak bilmek zorundadır.

Ahşap organik, higroskopik ve anizotropik bir malzemedir. Termal, akustik, elektrik, mekanik, estetik, çalışma vb. Özellikleri çok uygundur, sadece ahşap ürünler kullanarak rahat bir ev inşa etmek mümkündür. Diğer malzemelerle neredeyse imkansızdır. Ancak ahşabın bazı dezavantajları da vardır.

Bildiğimiz gibi, birçok malzeme sıcaklık değiştikçe boyut ve hacim olarak değişir. Sıcaklığın artmasıyla genişlerler. Bu doğrusal ve hacimsel genişleme anlamına gelir. Genişleme. Genişleme malzemelerin mukavemetinde azalmaya neden olur. İnorganik ve yanıcı olmayan ve bu nedenle yangına karşı bir avantajı olan çelik, ancak binalarda kullanıldığında, ısı artışının bir sonucu olarak genişler ve çöker.

Ahşap pratik olarak sıcağa karşı genişlemez. Aksine, ısının etkisiyle kurur ve güç kazanır. Ahşabın biraz genişlediği tek zaman, nem seviyesinin %0’ın altında olması ve bu sadece bilimsel olarak önemlidir. Uygulamada, ahşabın nem seviyesi en kurak iklimde bile %5’in altına düşmez.

Akustik Özellikler:

Ses yalıtımı yüzeyin kütlesine dayanır. Hafif bir malzeme olarak ahşap, ses yalıtımı için mükemmel değildir; Ancak ses emilimi için idealdir. Ahşap sesi emerek yankı ve gürültüyü önler. Bu nedenle konser salonlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ses hızı ormanda gaz ve sıvılara göre daha hızlıdır ve metallerinkine yakındır. Sürtünme sonucu oluşan ses enerjisi kaybı, hafifliği ve yapısı nedeniyle ahşapta da önemli ölçüde düşüktür. Bu özelliklerden dolayı, ahşap müzik aletlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Elektriksel Özellikler:

Tamamen kuru bir ahşabın elektrik akımına direnci, fenol formaldehitinkine eşittir. Fırında kurutulmuş ahşap çok iyi bir elektrik yalıtkanıdır. Bir dereceye kadar havada kurutulmuş ahşap aynıdır. Ne yazık ki ahşabın elektriksel direnci nem içeriği arttırılarak azaltılır. Suya doymuş ahşabın direnci. Ahşap, metal, plastik ve diğer malzemelerden farklı olarak insan sağlığı için tehlikeli olan statik elektrik görülmez. Bu nedenle sağlıklı bir malzeme olarak ahşap tercih edilir.

Estetik Özellikler:

Ahşap, estetik bir malzeme olarak düşünüldüğünde dekoratif bir malzemedir. Her ağacın kendi rengi, tasarımı ve kokusu vardır, bir ağacın tasarımı dilimlenme şekline göre değişir. Renk ve tasarım tercihlerine göre farklı ahşap malzemeler bulmak mümkündür. Vernikli daha koyu renklere boyanabilir ve parlak veya mat dokunuşlar verilebilir.

Oksidasyon Özellikleri:

Ahşap bir şekilde oksidasyon özelliklerine sahip olmasına rağmen, metallerde görülen oksidasyon türü değildir. Metaller paslanır, odun almaz. Bu özellikler için gerektiğinde paslanmayı önlemek için ahşap kullanılması tercih edilir.

Çalışma Özellikleri:

Ahşabı tamir etmek ve bakımını yapmak kolaydır. Eski ahşaplar özel dokunuşlarla yenilenebilirken, diğer malzemelerin bakımı ve onarımı oldukça zordur ve masraflıdır. Bu nedenle genellikle bertaraf edilirler.

Varyasyon:

Dünyada 5000’den fazla ağaç türü vardır. Özgül ağırlıkları, mikroskobik yapıları farklıdır. Buna göre fiziksel, termal, akustik, elektriksel ve mekanik özellikleri de farklıdır. Bu çeşitlilik nedeniyle ihtiyaçlara uygun odun bulmak mümkündür. Örneğin, ısı yalıtımı ve ses emme için hafif ahşaplar kullanılır. Benzer şekilde, ağır olanlar da inşaat amaçlı kullanılır.

Ahşabın Dezavantajları ve Bunları Ortadan Kaldırmanın Yolları

Ahşabın bazı dezavantajları vardır, ancak nedeni bilindiği sürece göz ardı etmek ve ortadan kaldırmak kolaydır.

Ahşabın Büzülmesi ve Şişmesi:

Ahşap higroskopik bir malzemedir. Bu, etrafındaki yoğunlaşabilir buharları absorbe edeceği ve lif doyma noktasının altındaki havadaki nemi kaybedeceği anlamına gelir.

Odunun Bozulması:

Ahşabın bozulmasına ve tahrip olmasına neden olan ajanlar iki kategoriye ayrılır: Biyotik (biyolojik) ve abiyotik (biyolojik olmayan).

Biyotik ajanlar arasında çürüme ve küf mantarları, bakteriler ve böcekler bulunur.

Abiyotik ajanlar arasında güneş, rüzgâr, su, bazı kimyasallar ve ateş bulunur.

Ahşabın Biyotik Bozulması:

Ağaçlar organik ürünlerdir. Herhangi bir organik ürün gibi, ahşap da bazı bitkiler ve hayvanlar için bir besin ürünüdür. İnsanlar selüloz ve ahşabın diğer lif bileşenlerini sindiremezler, ancak bazı mantarlar ve böcekler onu sindirebilir ve bir besin ürünü olarak kullanabilir. Böcekler delik açar ve hatları tahtaya sürer. Daha da tehlikeli olan, mantarlar ahşabın kısmen ve hatta tamamen çürümesine neden olur.

İşleme ve kullanım sırasında çürüme mantarları, ağaç oymacılığı böcekleri ve deniz sondajcılarının saldırıları nedeniyle ahşabın biyolojik bozulması teknik ve ekonomik öneme sahiptir.

Firmamız ahşap bina ve tarihi eser restorasyonu projelerinde kullanılacak mamul ya da yarı mamul ahşap imalatını makine ekipmanı ve tecrübesiyle gerçekleştirebilmektedir. Bu projeleri gerçekleştirebilmek için lareks, çam, maun, ıroko gibi ağaç çeşitlerinden herhangi birine göre imalat yapılır.